Firmamız, et sektörüne ilk adımını 1982 yılında Fethiye hal ve pazar yerinde küçük bir kasap dükanı açarak atmıştır.

1996 yılında Ölüdeniz caddesine kurduğu et işleme ve satış tesisi ile ile bu gelişimi devam etmiştir. 2013 yılında bünyesine kattığı et entegre tesisi ile de geçmişte deyim yerindeyse kendi halinde bir işletmeyken;Günümüzde Türkiyenin dört bir yanına açılabilen bir kapı olmuştur.

Son olarakta kendi çiftliklerinde yetiştirdiği hayvanlarla et entegre tesisi ile şubeleri ile devam eden zinciri bu et restaurantı ile son halka olarak taçlandırmıştır.

Başarılarımızın arkasında iyi bir ekip çalışması ve aldığı sorumluluğun bilincindeki yöneticelerimiz vardır. Hedefimiz, firmamızı gelecekte ''et ve et restaurantı'' denildiği zaman akla gelebilecek ilk isimler arasına sokmaktır.

Yaptığımız işte sağlık ve hijyen birinci plandadır. Bu doğrultudaki ilkemiz kendi yemediğimiz eti,müşterilerimize de yedirmemektir.

Firmamız uluslararası kalite sistemlerini bünyesinde kurarak uygulamaya geçirdi ve bölgemizde ISO 22000 , HACCP, TSE belgelerini alarak bir ilki gerçekleştirdi.

Et ürünleri üretiminin Fethiye'de ki kurucusu olarak hedefimiz; tüketicilerin beklenti ve istekleri doğrultusunda ürün gurubunu ve kalitesini sürekli geliştirerek, kendi pazarımızda lider olmaktır.

Firmamız tüm çalışanlarıyla başarılı ve verimli takımlar halinde çalışarak ÇARIKLI markalı ürünlerimizin kalitesini doruğa çıkarmayı hedeflemektedir.

3124'ten gelen lezzet..

Çarıklı Kimdir

WHO IS CARIKLI

Our founder is Ramazan Metiner. He moved to Fethiye from Karadere village with family in 1975. He was dealing on animal supply of butchers in Fethiye. During this period, he started to be known Carikli. Because he didnt remove the sandal from his foot. He and his brother (Hüseyin Metiner) took over a small butcher at market place in 1982. With a good family solidarity and by the virtue of no compromise on quality.In a short time, they became the best in the region. Ramazan Carikli died in 2003.